Yunanİstanbul Dans Stüdyosu

      2007 yılında, İstanbul'un  merkezi Taksim’in kalbinde kurulan Yunanİstanbul; yıllar içinde yürüttüğü eğitim programları ve keyifli organizasyonlarla; müzik ve dans geleneklerinin yaşatılmasına büyük katkı sağlayarak, hayata, insana, dansa,müziğe hizmet etmeye gönül vermiş insanlardan oluşan bir topluluk haline gelmiştir.

 

      Aynı coğrafyada yaşamış insanların kültürel özelliklerini, tavırlarını, düşüncelerini, çoşkusunu, yüreğinin gizine koyarak, başka diyarlara taşıdığı anıları, dostları, mahallesini yeni yurtlarında özlemle yad edenlerin duygusunu dans ile dile getiren kardeş ve dostluk köprüsüdür.

       Fiilen devam eden; onbir yıllık süreçte, yaklaşık beşbin kursiyer yetiştiren Yunanİstanbul, başta Sirtaki ve Zeybekiko olmak üzere, Yunan ada dansları ve yöresel bölge dansları eğitimi vermeyi sürdürmektedir.

Eğitmen

         Henüz 15 yaşındayken dansla tanışmış, yaşam ve dansla kurduğu bağdan aldığı ilhamla, hayallerinin peşinden giderek dansını geliştirmiş ve çalışmalarını; daha çok insana ulaştırabilmek için yaşama geçirmiştir.

 

      Profesyonel olarak Yunan Dansları ile ilgili kapsamlı eğitimini; Yunanistan'ın Uluslarası Dans ve Tiyatro Topluluğu olan Dora Stratou'dan'' almıştır.

 

       Dansın orijinaline sadık kalmak üzere çıktığı bu yolculukta; pek çok Yunan adasındaki yöresel danslar üzerine araştırmalar yaparken, buzuki enstrümanıyla tanışıp bu enstrümana gönül vermesi ayrıca sanatsal yorumunu zenginleştiren bir araç olmuştur.  

 

      Yıllar süren, duruş, sahne ve beden dili eğitimi sonrasında Öztürk; dans ve müzik ilişkisi üzerine ustalık, disiplin ve eğlenceyi birleştiren kendine özgü dans stilini yaratıp tecrübelerini İstanbul'daki dans stüdyosu Yunanİstanbul’da amatör ve profesyonel dans severlerle “bireysel özel dersler ve ekip çalışmaları” olarak  paylaşmaya başlamıştır.

Zeynel Öztürk.